Skip to main content

Prostat kanserine 1 dakikada teşhis…


Prostat kanserine 1 dakikada teşhis…
Prostat kanserine 1 dakikada teşhis…

Prostat Kanseri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Faruk Yencilek, prostat ve mesane kanserinin 1980’li yıllarda ve 90’ların başında geç evrelerde saptanabiliyorken, bugün her 2 kanser türünün de gelişen teknolojiyle erken evrede teşhis edildiğini söyledi.

Günümüzde endüstrileşme, kimya sanayisinin büyümesi ve sigara kullanımının artmasıyla beraber artış gösteren prostat ve mesane kanserinde, 1 dakikalık rektal muayene ve kanda yapılan PSA ölçümü ile teşhisin konabildiğini belirten Doç. Dr. Yencilek, “Hastalık, kesin bir belirti olmamakla birlikte zorlu idrar yapmak, kesik kesik idrar yapma ve sık tuvalete çıkma gibi sıkıntılarla görülebiliyor. Bu yüzden erken teşhis önemli” dedi.


Yayınlanan Mecralar

http://www.sabah.com.tr/Yasam/2014/04/21/prostat-kanserine-1-dakikada-teshis
http://www.iyilikguzellik.com/haber.php?haber_id=11218

Yayın Tarihi: 21 Nisan 2014

Prostat Kanseri Derneği
Prostat Kanseri Derneği olarak amacımız; Erkek sağlığı, Üroloji hastalıkları ,Prostat Hastalıkları, Prostat kanseri ve diğer ürolojik tümörler konusunda her türlü eğitim ve araştırma faaliyetlerinde bulunulması, ülkemizde prostat kanserinin tedavisi için en etkin korunmanın sağlanması, bu olgular için ülkemizdeki ve yurt dışındaki tıbbi yenilikler ile uygulamaları takip ederek bunlar hakkında ülkemizde halkımızın bilgilendirilmesi. Prostat kanseri ve diğer ürolojik tümörler ile ilgili tüm konularda araştırma yapmak, yapılan bilimsel araştırmalara destek vermek ve toplumu bilgilendirmek. Ayrıca erkeklerdeki ereksiyon kusuru ve idrar kaçırma problemlerinin çözümü hakkında toplumu bilgilendirmektir.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacik Beykoz İstanbul TÜRKİYE
©2022 Prostat Kanseri Derneği. Tüm Hakları Saklıdır. PROSDER-12022022v01