Skip to main content
Prostat büyümesi kansere dönüşür mü?

Prostat büyümesi kansere dönüşür mü?

Prostat büyümesi kansere dönüşür mü? Prostat büyümesi kansere dönüşür mü?
Prostat büyümesi kansere dönüşür mü?

Hastalarımız tarafından veya hasta yakınları tarafından en sık sorulan sorulardan biri prostat konusunda, prostat büyümesinin kanserle birlikte olup olmayacağı veya daha açık bir şekilde kansere dönüşüp dönüşmeyeceğidir. Bu konuda net bir cevap verilebilir.

Prostat büyümesi asla ve asla kansere dönüşmez. İkisi tamamen ayrı mekanizmayla oluşan ayrı ayrı hastalıklardır. Ancak bir kişide prostat büyümesi olsun yada olmasın bir gün kanser de gelişebilir. Dolayısıyla  prostat büyümesi olan ama prostat olduğu anlaşılan bir kişi takip edildiği dönemde kanser de geliştirebilir. Bu büyümenin kansere dönüştüğü anlamına gelmez. Çünkü büyümemiş, prostatı büyümemiş olanlarda da doğrudan doğruya kanser çıkabilmektedir. Bunların mekanizmalarının ayrı olduğunu bilmek gerekir.

Prostat büyümesiyle kanseri ayırt etmek bir üroloji hekimi için başvuran hastada yapılacak en önemli işlemdir. Bunu da hem fiziksel muayenede parmakla prostat üzerinden alınan hisler, bilgiler hem de psa adını verdiğimiz basit bir kan testi ortaya çıkaracaktır.

Prostat büyümesi kansere dönüşür mü?
Prostat Kanseri Derneği
Prostat Kanseri Derneği olarak amacımız; Erkek sağlığı, Üroloji hastalıkları ,Prostat Hastalıkları, Prostat kanseri ve diğer ürolojik tümörler konusunda her türlü eğitim ve araştırma faaliyetlerinde bulunulması, ülkemizde prostat kanserinin tedavisi için en etkin korunmanın sağlanması, bu olgular için ülkemizdeki ve yurt dışındaki tıbbi yenilikler ile uygulamaları takip ederek bunlar hakkında ülkemizde halkımızın bilgilendirilmesi. Prostat kanseri ve diğer ürolojik tümörler ile ilgili tüm konularda araştırma yapmak, yapılan bilimsel araştırmalara destek vermek ve toplumu bilgilendirmek. Ayrıca erkeklerdeki ereksiyon kusuru ve idrar kaçırma problemlerinin çözümü hakkında toplumu bilgilendirmektir.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacik Beykoz İstanbul TÜRKİYE
©2022 Prostat Kanseri Derneği. Tüm Hakları Saklıdır. PROSDER-12022022v01