Skip to main content
Penil protez nedir

Penil protez nedir

Penil protez nedir Penil protez nedir
Penil protez nedir

Penil protez ya da mutluluk çubuğu doğal veya tıbbi tedavilerin yaşadığınız erektil disfonksiyon sorununu (sertleşme bozukluğunu) tedavi etmede yetersiz kaldığı durumlarda, artık değerlendirmeniz gereken kalıcı bir çözümdür.

Bireylerin hayat kalitesini olumsuz etkileyen erektil disfonksiyon, farklı sebeplerden ortaya çıkabilir. Diyabet, metabolik sendrom, Peyronie hastalığı (peniste eğrilik), priapizm (uzun süren sertleşme), arteriyoskleroz (damar sertleşmesi), prostat kanseri gibi sebeplerle prostatın çıkarılması, yetersiz fiziksel aktivite, sigara kullanımı gibi durumların sonucunda ortaya çıkabileceği gibi psikolojik olarak da oluşabilmektedir. Erektil disfonksiyon tedavisinde sild*naf*l gibi ilaçlar kullanılmakta ancak her zaman faydalı olmamaktadır. Bu durumda penil enjeksiyon ve vakum cihazları gibi ameliyat dışı diğer yöntemler uygulanmaktadır.¹ Bu tedavilere yanıt olmaması durumunda kullanılan “Penil protez nedir?” sorusu üroloji doktorlarına sıkça sorulmaktadır. Peniste kan ile dolarak sertleşmenin gerçekleşmesini sağlayan corpus cavernosum isimli kanallara yerleştirilen penil protezler, erektil disfonksiyon tedavisinde kalıcı bir çözüm sunmaktadır. Penil protezler, tek parçalı (malleable) ve üç parçalı şişirilebilir olmak üzere iki farklı çeşide sahiptir. Tek parçalı protezler sert yapıda, bükülebilen çubuk şeklinde olup iki tanesi penis içerisine yerleştirilir ve elle dik konuma getirilerek sertleşme sağlanır. Üç parçalı protezler ise pompa yardımıyla şişirilebilen protezlerdir ve doğal sertleşme görünümü sunar.

Penil protez nedir
Şekil 1: Penil Protez Vücut İçine Yerleştirilmiş Görseli

Tek Parçalı Penil Protez Nedir?

Tek parçalı penil protezler, 135 derecelik geniş bükülme açısı sayesinde kolay kullanım imkanı sunar. Düşük maliyetli ve uzun süre kullanılabilir olması sebebiyle tercih edilen “Tek parçalı penil protez nedir?” sorusunun cevabı hastalar tarafından merak edilmektedir.² Tek parçalı penil protezler sert ve dayanıklı bükülebilir çubuklardır ve çift olarak penis içerisindeki corpus cavernosum kanallarına implante edilir. Kullanımı pratik ve kolay olan bu protezler elle dik konuma getirilerek sertleşmeyi sağlar. Kullanılmadıklarında ise iç çamaşırına saklanabilir ve dışarıdan fark edilemez. 40 yıldan uzun süredir kullanılan tek parçalı penil protezlerin günümüzde hidrofil kaplama ile gelen çeşitleri bulunmaktadır. Hidrofilik kaplama ameliyat sırasında doktora kolaylık sağlarken hastayı da enfeksiyon riskine karşı korumaktadır. Bükülebilen yapısı sayesinde kolay bir şekilde penis içerisine implante edilebilen tek parçalı penil protezler, farklı boy ve çaplarda seçeneklere sahiptir.³ Ameliyat öncesi muayene sırasında hekim, hastanın anatomik yapısına uygun boyutlardaki protezi seçmektedir. Mekanik herhangi bir aksama sahip olmadığı için uzun süre kullanım imkanı sunan bu protezler hastaların ihtiyacına göre tercih edilmektedir.

Üç Parçalı Şişirilebilir Penil Protez Nedir

Diğer tedavilerden fayda görmeyen erektil disfonksiyon hastaları, yüksek tatmin oranına sahip “Üç parçalı penil protez nedir?” sorusunu üroloji doktorlarına sormaktadırlar. Üç parçalı şişirilebilir penil protezler, Avrupa Üroloji Derneği tarafından hazırlanan rehbere göre protez implantasyon tedavileri arasında en yüksek memnuniyet oranına sahip olan (hastalarda %92-100 ve partnerlerde %91-95)⁴ protez şeklidir. Testis içerisine yerleştirilen şişirilebilir pompa, karın içerisine yerleştirilen sıvı dolu rezervuar ve corpus cavernosum kanallarına yerleştirilen iki adet silindir parçadan oluşan bu protezin parçaları özel bir tüp sistemi ile birbirine bağlıdır. Kullanılmak istendiğinde testiste yer alan pompanın sıkıştırılması sonucu rezervuardaki sıvı silindirlerin içine dolmakta ve sertleşmenin doğal görünmesini sağlamaktadır. Kullanılmadıklarında ise pompadaki indirme tuşu sayesinde sıvı tekrar rezervuara geçmekte ve sertleşme sonlandırılmaktadır. Tek parçalı protezlerdeki sürekli sertlik hissi, üç parçalı protezlerde olmamaktadır ve bu yüzden sık tercih edilmektedir. Hidrofilik kaplamaya sahip olan çeşitleri protezi ve hastayı enfeksiyon riskine karşı korumakta ve olası enfeksiyon durumunda antibiyotik emici özelliği sayesinde tedavi sürecine katkıda bulunmaktadır.⁵ Hastaların anatomik yapısına uygun olarak dar çaplı enine genişleyen çeşitleri seçilebilmekte, aynı zamanda hem enine hem boyuna genişleyen ya da sadece enine genişleyen çeşitleri de bulunmaktadır.⁶ ⁷


Referanslar/Kaynaklar

UROWEB 2021 | EAU Hasta Bilgilendirme Projesi

Prostat Kanseri Derneği
Prostat Kanseri Derneği olarak amacımız; Erkek sağlığı, Üroloji hastalıkları ,Prostat Hastalıkları, Prostat kanseri ve diğer ürolojik tümörler konusunda her türlü eğitim ve araştırma faaliyetlerinde bulunulması, ülkemizde prostat kanserinin tedavisi için en etkin korunmanın sağlanması, bu olgular için ülkemizdeki ve yurt dışındaki tıbbi yenilikler ile uygulamaları takip ederek bunlar hakkında ülkemizde halkımızın bilgilendirilmesi. Prostat kanseri ve diğer ürolojik tümörler ile ilgili tüm konularda araştırma yapmak, yapılan bilimsel araştırmalara destek vermek ve toplumu bilgilendirmek. Ayrıca erkeklerdeki ereksiyon kusuru ve idrar kaçırma problemlerinin çözümü hakkında toplumu bilgilendirmektir.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacik Beykoz İstanbul TÜRKİYE
©2022 Prostat Kanseri Derneği. Tüm Hakları Saklıdır. PROSDER-12022022v01