Penil protez hangi durumlarda takılır

Penil protez hangi durumlarda takılır

Penil protez hangi durumlarda takılır Penil protez hangi durumlarda takılır
Penil protez hangi durumlarda takılır

Penis protezi veya diğer adıyla mutluluk çubuğu doğal yöntemle penis sertleşmesinin gerçekleştirilemediği durumlarda kişiye yapılan bir ameliyatla takılan yapay penis modelidir. Penisin sertleşmesini kötü etkileyen veya tamamıyla ortadan kaldıran hastalıkların sonucu olarak takılması gündeme gelmektedir. Pratikte bu çeşit sorunları oluşturan hastalıkların başında diyabet başka bir deyişle şeker hastalığı gelmektedir. Penis içerisinde bulunan sinir ve damarları bilhassa kötü yolda etkileyen şeker hastalığının nihai dönemlerinde sertleşme etkilendiği için bu metot kullanılabilmektedir. Ayrıca geçirilmiş bir takım operasyonlar, kazalar sonrasında sertleşme yeteneğinin kaybedilmesi veya bir takım hipertansiyon gibi damar hastalıkları da penis protezi takılması için gereken endikasyonları teşkil etmektedir. Burada gözden kaçırılmaması gerekli olan husus sertleşme bozukluğu meydana gelen erkeklerde üroloji uzmanının denetimi ve teşhisi koyması sonrasında öncelikle ek olarak temel ve kolay uygulanabilir metotların denenmesidir. Bunlar arasında sırasıyla

-Ağızdan alınan hap şeklindeki ilaçları

-Penis içine yapılan bir takım enjeksiyon tarzı ilaçları

-Ve pompa cihazı ismi verilen(vakum) sayabiliriz.

Bu yollara yanıt vermeyen ve bir takım nedenlerle bu metotları uygulanamayan hasta olanlarda ise kalıcı nihai ve kesinlikle çözüm olarak mutluluk çubuğu başka bir deyişle penis protezi önerilmektedir.

Penil protez hangi durumlarda takılır
Şekil 1: Penil Protez Vücut İçine Yerleştirilmiş Görseli

Referanslar/Kaynaklar

UROWEB 2021 | EAU Hasta Bilgilendirme Projesi

Prostat Kanseri Derneği
Prostat Kanseri Derneği olarak amacımız; Erkek sağlığı, Üroloji hastalıkları ,Prostat Hastalıkları, Prostat kanseri ve diğer ürolojik tümörler konusunda her türlü eğitim ve araştırma faaliyetlerinde bulunulması, ülkemizde prostat kanserinin tedavisi için en etkin korunmanın sağlanması, bu olgular için ülkemizdeki ve yurt dışındaki tıbbi yenilikler ile uygulamaları takip ederek bunlar hakkında ülkemizde halkımızın bilgilendirilmesi. Prostat kanseri ve diğer ürolojik tümörler ile ilgili tüm konularda araştırma yapmak, yapılan bilimsel araştırmalara destek vermek ve toplumu bilgilendirmek. Ayrıca erkeklerdeki ereksiyon kusuru ve idrar kaçırma problemlerinin çözümü hakkında toplumu bilgilendirmektir.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacik Beykoz İstanbul TÜRKİYE
©2022 Prostat Kanseri Derneği. Tüm Hakları Saklıdır. PROSDER-12022022v01