Skip to main content
Penil protez ameliyatı nasıl yapılır

Penil protez ameliyatı nasıl yapılır

Penil protez ameliyatı nasıl yapılır Penil protez ameliyatı nasıl yapılır
Penil protez ameliyatı nasıl yapılır

Cerrahi yaklaşım yani penil protez ameliyatı hangi implant tipinin kullanıldığına, hastanın öyküsüne ve cerrahın yaklaşımına göre değişebilir. Genel anestezi altında yapılan ameliyat sırasında 3 parçalı şişirilebilir penil protez, penisin üzerinde, karnın alt tarafında ve skrotumda yapılan küçük bir kesi yardımıyla yerleştirilir.

Genellikle küçük bir cerrahi kesim ile karın dokusu ile penisin birleştiği yerde ya da testis torbasının (skrotum da denilir) penis ile birleştiği sınırın altından yapılır. Bu operasyonda hiçbir doku çıkarılmaz ve kan kaybı genellikle çok çok azdır. Hastalar aynı ameliyat günü eve gidebilir veya doktorun uygun görmesi halinde bir gece hastanede de kalabilirler. Bu hekimin yaklaşımına ve hastanenin iç prosedürlerine göre değişkenlik gösterebilir. Bu operasyon yaklaşık bir saat sürer. Penil protez implantasyonundan sonra yaklaşık 3-4 hafta boyunca penis veya skrotumda ağrı, şişlik veya morarma görülebilir. Böyle durumlarda hekiminiz size ağrı kesici bir ilaç reçete edebilir. Hastalar protez ameliyatından 4-6-8 hafta sonra hekimin onaylaması durumunda cinsel ilişkiye girebilir. Takılan protez ve yapılan ameliyat sonrası hastaların cinsel ilişkiden zevk alması, orgazm olması veya boşalması kesinlikle etkilenmez. Hasta eskiden olduğu gibi istediği sıklıkta ve uzunlukta cinsel ilişkide bulunabilir ve doğal yollardan çocuk sahibi olabilir. Penis protezleri peniste sertleşmeyi arttırır, ancak penisi genellikle uzatmazlar.

Penil Protez Ameliyatı Hakkında Daha Fazla Bilgi

Cinsel birleşme sırasında yeteri kadar sertleşmenin görülmediği erektil disfonksiyon durumunda öncelikle ilaç tedavileri, enjeksiyon tedavisi, vakum cihazları gibi ameliyat gerektirmeyen diğer yöntemler kullanılsa da bu yöntemlerin fayda göstermediği durumlarda hastalar penil protez ameliyatı sonrası istedikleri cinsel deneyime kavuşabilmektedir. Erektil disfonksiyon bir hastalık olmayıp diğer hastalıkların sonucunda ortaya çıkan bir durumdur. Diyabet hastalığı, Peyronie hastalığı (peniste eğrilik), arteriyoskleroz (damar sertleşmesi), omurilik yaralanmaları ve hastalıkları gibi durumlara bağlı olarak gelişebilmektedir.¹ ² Temelde tek parçalı (malleable) ve üç parçalı şişirilebilir olmak üzere iki çeşidi bulunan penil protezler, penis içerisinde yer alan ve kan ile dolarak sertleşmenin gerçekleşmesine yardımcı olan corpus cavernosum kanallarının içerisine yerleştirilirler. Tek parçalı protezler bükülebilir olması nedeniyle peniste daha az kesi yapılarak yerleştirilirken üç parçalı protezler ise daha fazla parça içermekte ve bu yüzden daha uzun süren bir ameliyat sonucunda yerleştirilmektedirler. Tek parçalı protezler uzun süreli kullanım imkanı sunarken üç parçalı protezler peniste daha doğal sertleşme görünümü oluşturmaktadır.

Tek Parçalı Penil Protez Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Tek parçalı protezler genellikle yarım saat ila bir saat arası süren operasyon sonucu penis içerisindeki corpus cavernosum kanallarına yerleştirilmektedirler. Sertleşmenin gerçekleşmesi için penis içerisine iki adet tek parçalı protez yerleştirilmektedir. Halk arasında mutluluk çubuğu olarak bilinen tek parçalı protezlerin operasyonu genellikle genel anestezi altında penis altına küçük bir kesi yapılması ile gerçekleştirilmektedir. Operasyonlar bazen sadece bel altı bölgenin uyuşturulması ile de yapılabilmektedir. Ameliyat esnasında hekim tarafından yapılan ölçümde hastanın anatomik yapısına göre uygun boy ve çapta penil protez hesaplanır ve operasyon planı yapılır. Üç parçalı penil proteze göre daha kısa süren tek parçalı penil protez ameliyatı, kısa sürmesi sayesinde daha az operasyona bağlı enfeksiyon riski içermektedir. Enfeksiyon riskinin daha da azaltılması için günümüzde hidrofilik kaplama ile gelen tek parçalı protezler de bulunmaktadır. Hidrofilik kaplama, ameliyat sırasında protezin daha kolay yerleştirilmesini sağlarken bakterilerin tutunmasını ve çoğalmasını engelleme özelliği sayesinde enfeksiyon riskini azaltmaktadır. Ayrıca olası enfeksiyon durumunda ise hidrofilik kaplamaların antibiyotik emebilme özelliği tedavi sürecini olumlu etkilemektedir.³

Üç Parçalı Şişirilebilir Penil Protez Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Üç parçalı şişirilebilir penil protezler, hidrolik prensibi ile çalışmaktadır. Bir adet sıvı rezervuarı, bir adet şişirilebilir pompa, iki adet silindir parçanın birbiri ile özel bir tüp sistemi aracılığıyla bağlanması sayesinde pompa sıkıştırıldığı zaman rezervuarda yer alan sıvı, corpus cavernosum içerisine yerleştirilen silindir parçaların içine geçmektedir. Pompanın testis içerisine yerleştirildiği üç parçalı şişirilebilir penil protez ameliyatı sırasında, sıvı rezervuarı ise karın içerisine gizlenmektedir. Pompa sisteminin hem yarı sertleşme hem tam sertleşme olanağı sunması, doğal görünümlü sertleşmenin gerçekleşmesine ve bireyin daha konforlu cinsel deneyim yaşamasına olanak tanımaktadır. Tek parçalı protezlerde olduğu gibi hidrofilik kaplama ile gelen üç parçalı penil protezlerde de enfeksiyon riski düşüktür. Ameliyatı tek parçalı proteze göre biraz daha uzun sürse de genellikle bir saat içerisinde tamamlanmaktadır. Penis içerisine yerleştirilen silindirlerin enine genişlemesi sonucu sertleşme sağlansa da hem enine hem boyuna genişleyebilen silindir parçalarına sahip şişirilebilir protez çeşitleri de bulunmaktadır. Ayrıca dar anatomik yapıya sahip olanlar için dar çaplı penil protezler de bulunmaktadır.⁶ Hekim tarafından hastanın ihtiyacına ve penis yapısına uygun protez seçilerek operasyon planı yapılmaktadır.

Penil protez ameliyatı nasıl yapılır
Şekil 1: Penil Protez Vücut İçine Yerleştirilmiş Görseli

Referanslar/Kaynaklar

UROWEB 2021 | EAU Hasta Bilgilendirme Projesi

1-https://uroweb.org/wp-content/uploads/EAU-Guidelines-on-Male-Sexual-Dysfunction-2019.pdf

2-https://web.archive.org/web/20200929171431/https://www.sexhealthmatters.org/erectile-dysfunction/penile-implants-erectile-dysfunction

3-https://www.rigicon.com/hydrophilic-malleable-penile-prosthesis/

4-https://www.rigicon.com/inflatable-penile-prosthesis/

5-https://www.rigicon.com/inflatable-penile-prosthesis-with-anatomical-expansion/

6-https://www.rigicon.com/inflatable-penile-prosthesis-narrowbody/

Prostat Kanseri Derneği
Prostat Kanseri Derneği olarak amacımız; Erkek sağlığı, Üroloji hastalıkları ,Prostat Hastalıkları, Prostat kanseri ve diğer ürolojik tümörler konusunda her türlü eğitim ve araştırma faaliyetlerinde bulunulması, ülkemizde prostat kanserinin tedavisi için en etkin korunmanın sağlanması, bu olgular için ülkemizdeki ve yurt dışındaki tıbbi yenilikler ile uygulamaları takip ederek bunlar hakkında ülkemizde halkımızın bilgilendirilmesi. Prostat kanseri ve diğer ürolojik tümörler ile ilgili tüm konularda araştırma yapmak, yapılan bilimsel araştırmalara destek vermek ve toplumu bilgilendirmek. Ayrıca erkeklerdeki ereksiyon kusuru ve idrar kaçırma problemlerinin çözümü hakkında toplumu bilgilendirmektir.
Çubuklu mah. Vatan cad. No.26 Kavacik Beykoz İstanbul TÜRKİYE
©2022 Prostat Kanseri Derneği. Tüm Hakları Saklıdır. PROSDER-12022022v01