Prostat büyümesi kansere dönüşür mü?

prostat buyumesiHastalarımız tarafından veya hasta yakınları tarafından en sık sorulan sorulardan biri prostat konusunda, prostat büyümesinin kanserle birlikte olup olmayacağı veya daha açık bir şekilde kansere dönüşüp dönüşmeyeceğidir. Bu konuda net bir cevap verilebilir.

Prostat büyümesi asla ve asla kansere dönüşmez. İkisi tamamen ayrı mekanizmayla oluşan ayrı ayrı hastalıklardır. Ancak bir kişide prostat büyümesi olsun yada olmasın bir gün kanser de gelişebilir. Dolayısıyla  prostat büyümesi olan ama prostat olduğu anlaşılan bir kişi takip edildiği dönemde kanser de geliştirebilir. Bu büyümenin kansere dönüştüğü anlamına gelmez. Çünkü büyümemiş, prostatı büyümemiş olanlarda da doğrudan doğruya kanser çıkabilmektedir. Bunların mekanizmalarının ayrı olduğunu bilmek gerekir.

Prostat büyümesiyle kanseri ayırt etmek bir üroloji hekimi için başvuran hastada yapılacak en önemli işlemdir. Bunu da hem fiziksel muayenede parmakla prostat üzerinden alınan hisler, bilgiler hem de psa adını verdiğimiz basit bir kan testi ortaya çıkaracaktır.