İdrar Kaçırma Çeşitleri Nelerdir?

idrarkacirma
–          Sıkışma Sonucu İdrar Kaçırma :

Yoğun ve güçlü bir şekilde idrara çıkma ihtiyacına rağmen tuvalete yetişemeden idrarın kendiliğinden salınımı şeklindedir

–          Total İdrar Kaçırma:

Hastanın sürekli olarak iç çamaşırının ıslandığını belirttiği halde idrar kaçırdığını fark edememesi durumudur.

–          Taşma İdrar Kaçırma:

İdrarın kapasitenin üzerinde mesaneyi doldurması durumunda hastanın tuvalete gitme ihtiyacı hissetmeden damlalar halinde idrar kaçırması durumudur. Hasta ayrıca mesaneyi hiçbir şekilde tamamen boşaltamadığı şeklinde bir hisse de kapılır.

–          Stres İdrar Kaçırma:

En çok kadınlarda görülen bir semptomdur. Hasta genellikle egzersiz yapmak gibi aktivitelerde bulunurken veya da hapşırmak gibi hareketlerde idrar kaçırır.

–          Karışık Tip İdrar Kaçırma:

İki çeşit idrar kaçırma durumunun aynı anda ortaya çıktığı durumlarda görülür. Sıkışma ve stres idrar kaçırma yollarının aynı anda etkide bulunmasıyla kendisini gösterir. Örneğin, hasta hem öksürürken hem de aniden  sıkışarak idrar kaçırabilir.

–          Fonksiyonel İdrar Kaçırma:

Parkinson, Alzheimer gibi hastalıklara sahip olan kişilerde, bulgular normal çıkmasına rağmen görülen idrar kaçırma türüdür.

ERKEKLERDE

Bunların dışında genel olarak stres, aşırı kilo gibi nedenler ortaya çıkabilir erkeklerde idrar kaçırma durumlarında. Erkeklerde idrar kaçırma çeşitlerini ise genel olarak 3 grupta sıralayabiliriz.

– İdrar Sonrası Oluşan Damlamalar:

Çoğu zaman prostat büyümesiyle birlikte oluşum göstermesinin yanı sıra her yaş grubunda görülebilecek bir durumdur. Kişi idrarını yaptıktan sonra ve hatta iç çamaşırlarını giydikten sonra idrar akıtmaya devam edilir ve kişinin giysilerinin ıslandığı bile gözlemlenebilir.

– Mesane Tıkanıklığı:

50li yaşlarla birlikte her erkekte prostat görülebilir. Prostat büyümesi ile birlikte mesane çıkışında oluşan tıkanıklığın zamanlı olarak giderilmemiş olması durumunda ortaya çıkar.

– Prostat Ameliyatı Sonrası Oluşum:

Prostat ameliyatı sonucu idrar tutmayı sağlayan yapının zarar görmesi durumunda idrarı tutamama söz konusudur. Cerrahi tedavi ve egzersizlerle güçlendirme çalışmaları yapılabilmektedir.

İdrar Kaçırma ile İlgili Sorunlarınızı Dinliyor; Çözüm Üretiyoruz. Daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız.